Blockflöjtsfest 2025

Stor blockflöjtsfest 5–6 april i Kristianstad och Sölvesborg

Nybörjare och rutinerade blockflöjtister på samma scen

För fjärde året i rad arrangeras en blockflöjtsfestival i Kristianstad. Den 5–6 april går festivalen av stapeln som i år växer med fler dagar, nya samarbeten och fler konserter. Som vanligt sker Blockflöjtsfesten på Musikskolan och Kulturkvarteret Kristianstad på söndagen. Nytt för i år är att lördagen genomförs i S:t Nicolai kyrka i Sölvesborg. På scen finns blockflöjtister i olika åldrar – allt från nybörjare till rutinerade blockflöjtister. Under två dagar samlas elever från kulturskolor, folkhögskolor, lärare, amatörer och proffs från hela södra Sverige och Danmark för att spela tillsammans och skapa minnen för livet. Alla deltagare kommer spela i olika grupper, äter god mat, fikar och träffar nya blockflöjtskompisar. I år medverkar även blockflöjtsstudenter från Musikhögskolan i Malmö.

Årets tema är ”Legends of the recorder” och det kommer att spelas legendariska blockflöjtsstycken ur den klassiska repertoaren men även film- och dataspelmusik från ungdomarnas värld och låtar som har älskats av många årgångar av blockflöjtselever.

Speciellt inbjuden är världsstjärnan Michala Petri från Danmark som hoppade av skolan som ung för att turnéra världen över med sin blockflöjt. Hon var ett så kallat underbarn som debuterade som 11-åring och hennes briljanta spelstil har gett henne stora framgångar internationellt med topputmärkelser, nomineringar och priser. Efter ett långt yrkesliv som musiker har hon precis givit ut en biografi där hon skriver om sitt liv, sina drivkrafter och uppoffringar längs vägen. Michala Petri kommer att dela med sig av sin musik och sina erfarenheter på workshops och konserter under Blockflöjtsfesten.

» Kolla in vad de olika grupperna kommer att spela längre ner på sidan och bestäm tillsammans med din lärare vilken grupp som passar dig.

Michala Petri. Foto: Sven Berggren

 

Lördag 5 april kl. 18.30 – Offentlig konsert i S:t Nicolai kyrka i Sölvesborg

Söndag 6 april kl. 15.00 – Offentlig konsert på Kulturkvarteret Kristianstad

 

”Att träffa nya kompisar och att bara få spela en dag med andra är jättekul!”
”Det bästa var att spela och äta pizza. Och så klart att det var sååå många som spelade”

Citat från deltagare i fjol.

Kontaktpersoner

Maria Larsson

Producent

Repertoar - låtar vi spelar

Spela gärna till ljudfilerna för att lära känna tempo och puls och lär dig gärna att spela låtarna utantill. Det blir roligast att spela tillsammans om alla är väl förberedda och kan låtarna på förhand.

Du och din blockflöjtslärare väljer tillsammans vilken grupp som passar dig bäst att spela i. Alla grupper spelar de två allspelslåtarna nedan!

Alla spelar – Skyedance

Denna spelar alla utan noter!

Skyedance (noter)

Skyedance (ljudfil, lugnt tempo)

Grupp 1

LÅT: Redstamp

 

LÅT: Jag är en astronaut

 

Grupp 2

LÅT: Inga band kan binda mig

LÅT: I got no strings

 

Grupp 3

LÅT: Music music

 

LÅT: Thrilling chase

Grupp 4

Blockflöjtsakademi

Arrangörer

Blockflöjtsfest Skåne 2025

arrangeras i samarbete mellan Musik i Syd, Blockflöjt Skåne, Regional kulturskola Skåne, Musikskolan i Kristianstad och Sölvesborgs församling och alla blockflöjtslärare som är verksamma på Kulturskolor i Skåne.

Om Blockflöjt Skåne

Blockflöjt Skåne är en satsning för att på olika sätt synliggöra och lyfta blockflöjten som instrument. Projektet innefattar bland annat skapande av mötesplatser för blockflöjtister i musik- och kulturskolan med ambition att nå spelande barn och unga i hela Skåne. Blockflöjt Skåne drivs av kulturskolorna i Höör, Lund och Malmö med stöd från Musik i Syd och Kulturrådet. Läs mer om Blockflöjt Skåne

 

 

 

Gillar du också kultur och musik?

Få konserttips och senaste nytt direkt till din inkorg.
Anmäl dig till vårt nyhetsbrev här.